Zajęcia adaptacyjne

Przedszkole „ŚWIAT DZIECI” proponuje udział w bezpłatnych zajęciach adaptacyjnych które odbywają się przez okres około tygodnia w godzinach 9.00-11.00. Dzieci potrzebują czasu, aby oswoić się z nowym miejscem, nieznanymi ludźmi, nowymi dźwiękami, obecnością innych dzieci

Mamo…Tato…. właśnie zostałem przedszkolakiem i potrzebuję waszego wsparcia. Drogi Rodzicu pamiętaj, że przedszkole zostało stworzone aby pomóc Rodzicom w opiece nad ich pociechami oraz pogodzeniu życia zawodowego z rodzinnym. Żeby ułatwić start swojemu dziecku w przedszkolu postaraj się pamiętać o tym co pomaga w adaptacji:

Krótkie pożegnanie:

-rozmowę z dzieckiem przeprowadź w domu,

-pożegnaj je jeden raz,

-szybko opuść przedszkole.

Rutyna:

-umów się z dzieckiem na sposób pożegnania i stosuj go ( buziak, przytulenie, piąteczka…),

-rutyna pomoże dziecku stopniowo nabierać kontroli nad sytuacją a rodzicowi kontroli czasu potrzebnego na pożegnanie.

Dotrzymywanie obietnic:

-np. przyjdę po ciebie po podwieczorku, po przedszkolu pójdziemy na plac zabaw…

-nigdy się nie spóźniajcie.

Pozytywne komunikaty:

-uśmiech Rodzica,

-„baw się dobrze”, „miłego dnia”- dzięki temu dziecko będzie wiedzieć, że przedszkole to miejsce w którym bardzo miło spędzi czas.

Cierpliwość i wrażliwość:

-czułe słowa, spokój Rodzica.

Zaufanie:

-powierzają nam Państwo swój najcenniejszy skarb o którego będziemy dbali.

Drodzy Rodzice, zapamiętajcie:

Jeżeli twierdzisz, że mi ufasz – ufaj mi całym sobą. Ufaj mi – naprawdę.
Potrzebuję Twojej wiary we mnie. Ona unosi moje skrzydła.
Ty, moja mądra, dorosła Mamo we mnie wierzysz;
Ty, dorosły, potężny Tato – ufasz, że dam radę,
więc ja – Wasz malutki syn, Wasza mała córeczka – PORADZĘ SOBIE.
Otoczony Twoimi ciepłymi zapewnieniami odnajdę w sobie siłę do tego, by sobie poradzić.
Otulony Twoim wsparciem, Twoją pewnością i wiarą we mnie – będę latał…”

Katarzyna Wnęk – Joniec „Nie przydeptuj małych skrzydeł”